Pojawiające się w domu, ogrodzie czy miejscu publicznym osy zawsze wzbudzają niepokój i niechęć. Boimy się głównie użądlenia, które jest nie tylko bolesne, ale i w przypadku osób uczulonych na jad zwierząt – wręcz niebezpieczne. Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i wykazujemy sporą odwagę możemy podjąć się usuwania gniazda os na własną rękę. W innym wypadku lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Samodzielne usuwanie gniazda os

Chcąc samodzielnie usunąć gniazdo os należy podjąć się tej czynności w porze wieczornej lub nocnej, gdy owady udają się na spoczynek i są znacznie mniej pobudzone.

  • W pierwszej kolejności należy założyć odzież ochronną – musi zakrywać wszystkie części ciała i gwarantować, że zbłąkane, pojedyncze owady nie przedostaną się pod mankiet koszuli czy nogawkę spodni. Warto zabezpieczyć również dłonie i twarz.
  • Bez względu na to, że porą wieczorną widoczność jest mniejsza, nigdy nie należy używać latarki czy innych źródeł światła. Pobudzają one osy do działania.
  • Podczas usuwania gniazda dzieci i zwierzęta domowe powinny być zamknięte w domu, aby uniknąć ewentualnego użądlenia.

Znając podstawowe zasady można przystąpić do faktycznego usuwania. Wykorzystujemy do tego specjalne spraye i preparaty przeznaczone do likwidowania os i szerszeni. Można je kupić w wielu sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Pozwalają one usunąć owady z odległości kilku metrów, co zapewnia nam bezpieczeństwo i komfort psychiczny. Po spryskaniu gniazda należy udać się do domu i pozwolić środkom chemicznym zadziałać. Na drugi dzień, również porą wieczorną, wystarczy podejść do gniazda, delikatnie oddzielić je od powierzchni, na której jest przytwierdzone i umieścić w worku na śmieci. Worek ten wyrzucamy do kosza na śmieci z dala od domu.

Czego należy unikać?

Największym błędem tak często popełnianym jest palenia gniazda os. Należy wiedzieć, że jest ono zbudowane głównie z cienkiej celulozy stworzonej przez owady na drodze żucia drewna. Czyni je to niezwykle łatwopalnym, co stanowi poważne zagrożenie dla domu, okolicznych budynków czy środowiska naturalnego, gdy gniazdo znajduje się wśród drzew. Dodatkowo ogień jest czynnikiem wyzwalającym w owadach agresję, przez co stają się wyjątkowo niebezpieczne.

Samodzielnie usuwając gniazdo os należy również unikać ubierania jaskrawej i mocno kolorowej odzieży, która działa na te owady pobudzająco. Zwiększa ryzyko ataku i bolesnych użądleń. Odzież powinna mieć stosowane kolory i szczelnie zakrywać wszystkie części ciała.

Kolejnymi błędami podczas samodzielnego usuwania gniazda os są: strącanie gniazda i zalewanie go wodą. Obie metody są nieskuteczne, nie powodują wytępienia szkodników, a jedynie zwiększają ich agresję.

Profesjonalne usuwanie os

Profesjonalna firma zajmująca się likwidacją szkodników z pewnością będzie wiedziała w jaki sposób bezpiecznie, szybko i efektywnie pozbyć się gniazda os. Nawet, jeśli posiada ono nietypową lokalizację lub jest wyjątkowo duże. Zazwyczaj stosuje się metodę dezynsekcji opryskowej, żelową bądź gazowanie. Dobór metody zależy od umiejscowienia gniazda oraz preferencji danej firmy.

Warto skorzystać z jej pomocy zawsze wtedy, gdy gniazdo os umiejscowione jest wysoko (tak, że musielibyśmy użyć drabiny lub wspiąć się na dach, aby je usunąć) lub gdy całkowicie nie mamy do niego dostępu. Także wówczas, gdy nie chcemy samodzielnie podjąć się tej czynności. Z całą pewnością profesjonaliści szybko i sprawnie pozbędą się problemu.