Robaki w domu to wyjątkowo niepożądane zjawisko. Mogą uprzykrzyć życie wszystkim domownikom, jednocześnie stanowiąc zagrożenie zdrowia. Najczęściej poszukują resztek jedzenia, mogą jednak mnożyć się wskutek braku czystości lub zupełnie innych czynników. Czym może skutkować ich obecność oraz jak skutecznie i bezpiecznie zlikwidować uciążliwe insekty domowe?

Konsekwencje robaków w domu

Do popularnych odmian robactwa domowego należą mrówki faraona, karaluchy, mole, rybiki cukrowe oraz pluskwy, jest ich jednak znacznie więcej. Bez względu na to, mogą nieść za sobą poważne konsekwencje dla domowników.

Na początku warto wspomnieć o zniszczeniach. Przykładowo, rybiki cukrowe spożywają wszystko z dodatkiem celulozy, a więc książki czy tapety ścienne. Mole ubraniowe żerujące w szafie przez dłuższy czas spowodują zniszczenie ubrań, natomiast mole spożywcze sprawią, że żywność nie będzie nadawała się do spożycia. Znacznie groźniejsze są jednak insekty domowe roznoszące choroby czy powodujące uszkodzenia ciała.

Za przykład można wziąć choćby mrówki faraonki, które roznoszą gruźlicę i wiele innych groźnych chorób, a także mole spożywcze przenoszące bakterie i grzyby niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Z kolei pluskwy domowe żywią się krwią, dlatego ich obecność będzie się wiązała z bolesnymi śladami ugryzień na ciele, co może wywoływać nawet reakcje alergiczne. Szkodliwe mogą być także ich odchody. Bez względu na to, jakie robaki domowe są naszym zmartwieniem, bezwzględnie należy je zlikwidować. 

Jak pozbyć się robaków w domu?

Pierwszym krokiem powinno być zadbanie o czystość wszystkich pomieszczeń. Robaki domowe żyją w ciemnych zakamarkach i lubią wilgoć. Wiele rodzajów preferuje produkty spożywcze, zwłaszcza produkty mączne – dlatego tak ważne jest pozbycie się pozostawionych resztek jedzenia, kurzu i brudu, nawet z niewielkich i pozornie mało istotnych zakamarków. Zaczynamy więc od bardzo dokładnych i rzetelnych porządków domowych – ścieranie kurzy, odkurzanie, mycie podłóg, wietrzenie, zmiana pościeli. Skupmy się przy tym zwłaszcza na listwach przypodłogowych i różnego typu szparach. 

Jeśli zmagamy się z robakami bytującymi w żywności, dokładnie przejrzyjmy wszystkie sypkie produkty spożywcze, wyrzucając te, w których znajdziemy żywe lub martwe osobniki, a także odchody. Koniecznością jest również wywietrzenie szafek kuchennych – nawet po pozbyciu się robactwa warto je regularnie wietrzyć w celach profilaktycznych. 

Jakiego zapachu nie lubią robaki?

Insekty domowe są wrażliwe na niektóre zapachy, dlatego pomocne w ich zwalczaniu jest korzystanie z olejków eterycznych. Warto wziąć pod uwagę następujące zapachy: cytrynowy, migdałowy, waniliowy, cynamonowy czy sosnowy. Dużą skutecznością cieszą się również rośliny i zioła – lawenda, kocimiętka oraz komarzyca. Można zarówno rozłożyć suszone zioła w najbardziej narażonych miejscach, jak i postawić na wzbogacenie aranżacji wnętrza żywymi roślinami doniczkowymi. 

Skuteczność olejków i ziół zauważymy zwłaszcza w odniesieniu do mrówek w domu. Są wyjątkowo wrażliwe na zapach mięty oraz ruty.

Zadbaj o niską temperaturę powietrza

Aby skutecznie pozbyć się insektów, zwłaszcza pluskiew, należy pozostawić otwarte okna na dłuższy czas. Ma to sens zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska. Niekorzystnie wpływa ona na przeżycie robactwa i to właśnie tym kierują się firmy dezynsekcyjne. 

Jak zwalczyć rybiki cukrowe?

Staraj się nie zostawiać rozlanych płynów czy resztek jedzenia na blatach i podłodze. Po każdej kąpieli wycieraj wodę z płytek i wietrz łazienkę. Zaopatrz się w plastikowe opakowania, w których umieścisz produkty sypkie. W wielu przypadkach już same porządki wystarczą, aby pozbyć się niechcianych lokatorów. Jeśli rybiki są wyjątkowo odporne, można zmieszać cukier puder z naturalnym boraksem i rozprowadzić mieszankę w łazience. Tym samym możemy trwale zniszczyć całe ich gniazdo

Inne sposoby na uciążliwe insekty domowe

Jeśli domowe metody zawiodły, warto skorzystać z bardziej profesjonalnych metod. Na rynku dostępne są specjalne spraye, płyny i środki zwalczające robactwo domowe. Używając ich zadbajmy, aby nie narazić przypadkowo zwierząt domowych lub małych dzieci. Najskuteczniejszym sposobem na wyjątkowo odporne insekty będzie skorzystanie z usług firmy dezynsekcyjnej. Warto sięgnąć po jej pomoc zwłaszcza, gdy w domu pojawiają się prusaki, karaluchy lub pluskwy.