Osy to wyjątkowo nielubiane owady, powszechnie wywołujące strach, a nawet panikę. Gniazda os mogą pojawiać się w różnych miejscach, np. w dziuplach drzew. Niebezpieczną sytuacją jest jednak ich obecność w pobliżu człowieka, zwłaszcza w przypadku osób uczulonych. Wówczas trzeba je zlikwidować, co wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Na ogół zajmują się tym straż pożarna lub specjalne firmy dezynsekcyjne, niektórzy jednak decydują się na samodzielne działanie. Na czym powinna polegać likwidacja gniazd os i jak się do tego zabrać?

Domowe sposoby na usuwanie os

Gniazda zlokalizowane w ziemi wystarczy zalać wrzątkiem lub opryskać specjalnymi preparatami owadobójczymi. Te przy oknach, ścianach budynków czy drzwiach można zadymiać, np. świecami dymnymi. Znacznie lepszym pomysłem jest jednak zwalczanie os przy użyciu preparatów działających na odległość (nawet z 5-7 metrów). Po dokładnym i solidnym spryskaniu gniazda pozostawiamy go na noc, po czym kontynuujemy akcję kolejnego dnia. Wówczas odłączamy gniazdo od budynku i umieszczamy go w worku na śmieci. 

Należy pamiętać, aby podczas usuwania nawet najmniejszego gniazda os mieć na sobie odpowiednie ubranie ochronne wraz z rękawicami i osłoną twarzy. Nogawki i rękawy powinny być mocno zaciśnięte wokół kostek i nadgarstków, aby uniemożliwić owadom przedostanie się pod odzież. 

Najlepszą porą na usuwanie gniazd os, szerszeni i innych owadów jest noc, ponieważ wówczas owady odpoczywają, są więc mniej skłonne do użądleń. Unikaj korzystania z latarki bądź alternatywnych źródeł światła. Jednocześnie, mimo odpowiedniej pory, zadbaj, aby zwierzęta oraz domownicy znajdowali się bezpiecznie w domu. 

Usuwanie gniazda os – jak tego nie robić?

Do dużych błędów podczas usuwania gniazda os (a także gniazda szerszeni) zaliczamy:

  • palenie gniazd os – są one bardzo łatwopalne, co może skutkować pożarem i gwałtownym zachowaniem owadów
  • zalewanie gniazda – może to skutkować uszkodzeniem struktur budynku oraz nadmierną agresją os
  • strącanie patykiem lub kijem – to metoda najbardziej narażająca nas na atak owadów i z całą pewnością najmniej skuteczna

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, skorzystajmy z pomocy profesjonalnej firmy, która używa bezpiecznych środków owadobójczych oraz działa w sposób przemyślany i skuteczny

Usuwanie gniazd os – dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców?

Pomoc specjalistów będzie niezbędna w przypadku gniazd zlokalizowanych w kominach wentylacyjnych czy u szczytu budynku. Samodzielne podejmowanie akcji usuwania os może skończyć się upadkiem z wysokości. W zależności od usytuowania gniazda stosowane są różnego rodzaju metody, których celem jest trwałe i bezpieczne usunięcie niepożądanych owadów. Jednocześnie taka likwidacja os nie ma wpływu na konstrukcję mieszkań, lokali gastronomicznych czy innych budynków będących siedliskiem tych zwierząt.

Usługi firm dezynsekcyjnych są zdecydowanie najbezpieczniejszym sposobem likwidacji gniazd os. Podejmują się każdego zlecenia i mając na uwadze zagrożenie, oferują natychmiastowe wykonanie czynności eliminujących siedliska os i szerszeni. Jednocześnie zapobiegają ponownemu pojawieniu się owadów, obszar działania jest więc kompleksowy. Osoby zamawiające usługę usuwania gniazd os nie muszą nawet się do nich zbliżać, co gwarantuje im całkowite bezpieczeństwo. 

Szerszenie i osy to wyjątkowo niebezpieczne owady. Jeśli zauważymy ich gniazdo, nie zwlekajmy z zamówieniem specjalistycznych usług firmy dezynsekcyjnej.

Usuwanie os – Warszawa

Na terenie Warszawy można skorzystać z profesjonalnych usług naszej firmy dezynfekcyjnej. Usuwanie gniazd os, szerszeni i innych owadów odbywa się z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa, a wszystkie użyte metody nie szkodzą budynkom ani ludziom. Działania obejmują likwidację wszystkich owadów – od zwykłych osobników, aż po zapłodnione samice, co zapobiega ponownym problemom z osami w przyszłości.