Obecność mrówek w domu jest wyjątkowo nieprzyjemnym zjawiskiem. Choć to fascynujące i pożyteczne owady, nie powinny mieć wstępu do domowych pomieszczeń. Wyróżniamy kilka rodzajów mrówek – faraonki, rudnice, gmachówki, hurtnice – jednak wszystkie one są podatne na domowe i profesjonalne sposoby dezynsekcji. Na co warto się zdecydować w momencie zauważenia ich w domu?

Domowe sposoby na mrówki w domu

W pierwszej kolejności warto odnaleźć gniazdo owadów. W tym celu należy zaobserwować, w którą stronę kierują się ze znalezionymi okruszkami czy resztkami pożywienia. Jeśli gniazdo znajduje się poza domem, wystarczy odstraszyć mrówki np. poprzez rozsypanie cynamonu, soli czy ziela piołunu. Mrówki nie lubią ostrych zapachów, ponieważ w ich obecności ulegają dezorientacji i nie mogą się ze sobą sprawnie porozumiewać. Jeśli jednak gniazdo znajduje się w budynku, należy podjąć bardziej radykalne kroki.

Przy dobrym dostępie do gniazda można go zalać wrzątkiem lub zasypać gotowym preparatem na mrówki. Gdy znajduje się ono w miejscu, do którego nie mamy dobrego dostępu, warto przygotować domową truciznę z gotowanego żółtka jaja i boraksu (stosunek objętości 10:1). Mrówki wniosą zatrute jedzenie do gniazda, a po jego spożyciu ulegną wysuszeniu. 

Spośród ziół o działaniu odstraszającym w stosunku do mrówek należy wyróżnić czarny bez, liście pomidora czy majeranek. Zioła można zarówno rozsypać w naturalnej postaci, jak i przyrządzić z nich wywar, którym następnie spryskamy szlaki transportowe mrówek i gniazdo. 

Profesjonalna dezynsekcja

Domownicy coraz chętniej szukają profesjonalnych firm zajmujących się dezynsekcją. Jest to wyjątkowo wygodne, ponieważ nie musimy tracić czasu i energii na szukanie gniazda czy poszukiwanie skutecznego sposobu likwidacji mrówek metodą prób i błędów. Otrzymujemy gwarancję, że ich eliminacja będzie całkowita i bardzo szybka. 

Doświadczeni specjaliści stosują różnego rodzaju:

  • środki pyliste i aerozole – skuteczne w przypadku szybko przemieszczających się mrówek
  • środki płynne i żelowe – skuteczne zwłaszcza w przypadku mrówek ukrytych w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach
  • trutki na bazie pokarmu – mają najdłuższe działanie, ale również spektakularne efekty

Wszelkie preparaty dobierane są do rodzaju mieszkania, ilości mrówek oraz ich gatunku. Cały proces dezynsekcji mrówek jest skomplikowany – wymaga odpowiedniego bagażu doświadczeń ze strony pracowników oraz umiejętności indywidualnego podejścia do szkodnika.

Decydując się na skorzystanie z usług profesjonalistów zapewniamy sobie maksymalny komfort walki z owadami. Nawet, jeśli ich gniazda rozlokowane są w ścianach, rurach czy innych miejscach, do których samodzielnie nie możemy się dostać. Wiele metod jest całkowicie bezpiecznych dla ludzi i zwierząt domowych. Osoby, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą samodzielnie walczyć z owadami z pewnością będą zadowolone z usług firmy dezynsekcyjnej.