Obecność różnego rodzaju insektów w mieszkaniu nie jest pożądanym zjawiskiem, ani przyjemną sytuacją. Jest to duża uciążliwość, ale także poważny problem. Większość mieszkańców nie jest w stanie odpowiednio skutecznie poradzić sobie z tymi szkodnikami. Dlatego do walki z tego rodzaju utrapieniem, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które wykonają tzw. zabieg dezynsekcji. Jednak w jaki sposób przebiega cały proces oczyszczania mieszkania z insektów? I czy należy wcześniej poczynić odpowiednie przygotowania?

Niemniej wraz zaznaczyć, że wbrew pozorom, insekty takie jak pluskwy, wcale nie obierają na cel mieszkań z uwagi na ich zaniedbywanie. Często wystarczy, że domownicy wrócą z wakacji, przywożąc ze sobą niechcianych pasażerów. Dlatego też przeprowadzenie dezynsekcji jest tak istotne.

Dezynsekcja – jak przygotować mieszkanie?

Zabieg dezynsekcji, aby był odpowiednio skuteczny, musi być prawidłowy przygotowany. W tym celu konieczne jest upewnienie się, gdzie konkretnie w domu znajdują się niechciane insekty. W momencie zlokalizowania ich największych skupisk możliwe będzie skuteczniejsze zaplanowanie działań, a także wybrania metod, dzięki którym rozbije się najważniejsze ogniwa.

Im lepiej przygotowane będzie mieszkanie do zabiegu dezynsekcji, tym skuteczniej będzie można je oczyścić z uciążliwych lokatorów.

Dopiero po właściwym zlokalizowaniu owadów usuwa się jedzenie oraz środki higieniczne, aby zabezpieczyć je przed przeprowadzeniem dezynsekcji. Warto także odsunąć różnego rodzaju sprzęty oraz meble od ścian, aby umożliwić dotarcie do najmniej dostępnych miejsc. Z kolei odłączenie elektroniki od prądu pozwoli na uniknięcie niepożądanych zwarć.

Prawidłowo przeprowadzona dezynsekcja – krok po kroku

Pierwszym etapem, jeszcze przed podjęciem dezynsekcji powinien być wybór odpowiednich specjalistów w odniesieniu do tego, z jakim owadem ma się do czynienia. Należy pamiętać, że wiąże się to również z wysokością kosztów, jakie będzie trzeba podnieść. Tym samym dobrze jest zapoznać się z cennikiem dezynsekcji w różnych firmach.

Dezynsekcje mieszkania najczęściej przeprowadza się metodą żelową, przede wszystkim z uwagi na to, że jest obecnie najbardziej skuteczne, a także nieszkodliwa dla zdrowia ludzi.

Po wyborze właściwych specjalistów należy odpowiednio przygotować mieszkanie. W zależności od tego, jaka metoda zostanie zastosowana m.in. żelowa, termiczna lub gazowa trzeba zabezpieczyć żywność, produkty codziennego użytku, wyłączyć elektronikę, a także odsunąć szafki, które utrudniają dostęp do największych skupisk insektów.

Co po zabiegu dezynsekcji?

Po zabiegu dezynsekcji w zależności od tego, jakie preparaty zostały wykorzystane, należy odczekać odpowiednią ilość czasu przed powrotem do domu. Dopiero po upłynięciu kilku godzin można wrócić do mieszkania, gdzie wskazane będzie otworzenie okien, a także dokładne wywietrzenie pomieszczeń. W ten sposób wnętrze oczyści się z owadobójczych specyfików. Zalecane jest także dokładne wyczyszczenie powierzchni, głównie tych, które wykorzystywane są do chowania żywności.

Z kolei resztę powierzchni trzeba pozostawić nienaruszoną, aby preparaty mogły się jeszcze mocniej wchłonąć. Ich działanie będzie skuteczniejsze, a tym samym niechciani lokatorzy szybciej opuszczą mieszkanie. Warto jednak pamiętać, że w momencie, kiedy w domu przebywają małe dzieci, bądź zwierzęta konieczne jest wyszorowanie blatów i poręczy, których mogą dotykać.

Dezynsekcja mieszkania – kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Zadomowienie się w domu niechcianych lokatorów w postaci pluskiew, czy innych owadów, to bardzo problematyczna kwestia. Jednak kiedy już do tego dojdzie, wiele osób nie wie, na jakim etapie należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która przeprowadzi dezynsekcje. Odpowiedź brzmi – jak najszybciej.

Z uwagi na szybkie rozmnażanie się insektów, radzenie sobie z nimi na własną rękę, wykorzystując coraz wymyślne sposoby, to zdecydowanie droga, która prowadzi donikąd. Dlatego też w momencie, kiedy w mieszkaniu zauważamy niechcianych gości, warto zbadać, gdzie znajdują się ich największe skupiska, a później skorzystać z pomocy fachowców.

Skuteczne działania w zakresie dezynsekcji mają największe powodzenie w momencie wykorzystania specjalistycznych preparatów. Ponadto znajomość zwyczajów insektów, a także modelu ich postępowania tylko zwiększy skuteczność podjętych działań. Z kolei profesjonalne firmy posiadają i jedno i drugie.