Muchy domowe to wyjątkowo uciążliwe owady, które nie tylko sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, ale również mogą przenosić groźne dla zdrowia choroby. Mimo iż żyją bardzo krótko (zaledwie miesiąc), szybko się rozmnażają, dlatego ciężko się ich pozbyć. Na odchodach zwierząt, na padlinie lub w śmieciach mogą składać jaja, z których następnie rozwijają się larwy. W jaki sposób skutecznie pozbyć się tych owadów?

Muchy w domu są niebezpieczne

Z całą pewnością nie jest przyjemne sięganie po żywność, na której wcześniej siedziały muchy. Irytujące bzyczenie podczas odpoczynku czy wykonywania czynności domowych także nie jest przez nas lubiane. Choć muchy domowe nie gryzą i nie wywołują reakcji alergicznych, ich obecność jest dla domowników niebezpieczna.

Muchy mogą przenosić groźne choroby, takie jak dur brzuszny, czerwonka, cholera czy wąglik. Ze względu na zdolność latania praktycznie nie ma dla nich ograniczeń co do miejsca, do którego mogłyby się przedostać. Bardzo szybko się rozmnażają, z czego powstają larwy żywiące się resztkami pożywienia.

Jak pozbyć się much w domu?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się much w domu, wśród których wciąż najpopularniejsze jest stosowanie lepów, czyli taśm pokrytych klejem. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, ponieważ prezentuje się wyjątkowo nieestetycznie i nie powoduje wyeliminowania wszystkich much. Jakie sposoby sprawdzą się lepiej?

  1. Elektrofumigatory

To wygodne w użyciu i niewielkie urządzenia wkładane do kontaktu. Po podgrzaniu umieszczony wewnątrz środek owadobójczy rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu, działając toksycznie na muchy i zabijając je. Biorąc pod uwagę specyfikę działania elektrofumigatorów zaleca się używanie ich w momencie, gdy w pomieszczeniu nie znajdują się domownicy. Nie powinno się ich używać również w pokoju dziecięcym.

  1. Spraye

Alternatywą dla elektrofumigatorów są spraye owadobójcze, które można zakupić w niemal każdym sklepie. Zawierają w składzie trujące substancje takie jak permetryna czy tetrametryna, które po rozpyleniu działają toksycznie w stosunku do owadów. Rozpylanie rozpoczynamy od najdalej zlokalizowanego kąta pomieszczenia, a kończymy przy drzwiach, utrzymując tam strumień preparatu przez około 5-10 sekund.

  1. Lampy UV

Lampy emitujące promieniowanie UV o określonej długości fali działają zabójczo w stosunku do owadów, zwłaszcza domowych much. Światło przyciąga owady, zaś zelektryfikowana siatka znajdująca się na urządzeniu razi je prądem i powoduje tym samym ich śmierć. Lampę należy czyścić 1-2 razy w tygodniu. Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można dobrać je zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami. Ich działanie jest bezpieczne w stosunku do ludzi i zwierząt domowych.

  1. Siatki w oknach

Jednym z lepszych sposobów na brak much, komarów i innych owadów w domu jest montaż siatki w oknach, czyli tzw. moskitiery. To zasłona z gęstej siatki o niewielkich oczkach najczęściej zakładana po zewnętrznej stronie ramy drzwiowej lub okiennej. Nie tylko chroni przed wlatywaniem owadów z zewnątrz, ale również nie zmniejsza przepływu świeżego powietrza i dostępu światła słonecznego. W dalszym ciągu można swobodnie otwierać okno i wietrzyć pomieszczenie.

Podsumowanie

Muchy dostają się do pomieszczeń przez nieszczelne czy otwarte okna i drzwi, jednak po przedostaniu się do domu bardzo szybko składają jaja, z których wylęgają się larwy. Aby tego uniknąć należy dbać o czystość w domu, zwłaszcza w kuchni. Pozostawione resztki jedzenia, pełny kosz na śmieci czy zbyt dojrzałe owoce leżące bez osłony będą dla much atrakcyjnym celem.