Mrówki w domu to poważny problem, który spędza sen z powiek wszystkim domownikom. Ci mali, nieproszeni goście mogą przedostać się do jedzenia, a ich obecność wywołuje dreszcz w wielu osobach. Na szczęście istnieje szereg skutecznych sposobów na radzenie sobie z nimi. Jeśli nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zawsze można skontaktować się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną.

Sposoby na mrówki w domu

Poniżej przedstawiamy sprawdzone i w większości przypadków skuteczne sposoby na pozbycie się mrówek z domu.

1. Woda i sok z cytryny

Kwaśny zapach i smak odstrasza mrówki, dlatego wystarczy zmieszać wodę ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny (w proporcjach 1 cytryna na niepełną szklankę wody), umieścić mieszankę w pojemniku ze spryskiwaczem, a następnie spryskać nią miejsca, w których znajdują się mrówki. Obszarem rozpylania warto objąć dodatkowo ich ścieżki spacerowe.

2. Skórka pomarańczy

Skórka pomarańczy zawiera składniki toksyczne dla mrówek. Warto więc drobno pokroić skórkę obraną z pomarańczy, a następnie rozsypać ją w miejscach, gdzie znajdują się mrówki. Kawałki nie mogą być jednak zbyt duże, ponieważ owady mogłyby mieć trudność z przeniesieniem ich. Możemy się spodziewać, że zaniosą pokrojoną skórkę do gniazda, która zadzi ała tam w sposób toksyczny niszcząc kolonię.

3. Woda z czarnym pieprzem

Intensywnie pachnący czarny pieprz (najlepiej świeżo zmielony) mieszamy z wodą (w proporcjach 5 łyżeczek na szklankę wody), a następnie przygotowujemy podobnie jak mieszankę wody i cytryny. Rozpylamy ją w miejscach pobytu mrówek i czekamy, aż mikstura zacznie działać.

4. Zioła

Zawsze warto sięgnąć po zioła, których silny zapach odstrasza mrówki. Są to przede wszystkim mięta, bazylia, tymianek, rozmaryn czy majeranek. Najlepiej sięgnąć po świeże, dopiero zerwane zioła i ułożyć je w miejscu przebywania lub spacerowania mrówek. Suszone zioła z torebki nie będą działać tak efektywnie. Innym pomysłem jest postawienie pod gniazdem mrówek doniczki z posadzonym wybranym ziołem.

5. Zalanie gniazda wrzątkiem lub specjalnym preparatem

Jeśli gniazdo nie znajduje się w domu lecz poza nim, a mimo to mrówki odwiedzają nasze wnętrza, warto w pierwszej kolejności zlokalizować gniazdo (np. rozsypując słodkie okruszki i sprawdzając, gdzie zaniosą je zwierzęta). Następnie zalewamy je wrzącą wodą lub gotowym preparatem na mrówki, który można znaleźć niemal w każdym sklepie. Jeśli nie mamy dostępu do gniazda (ponieważ np. znajduje się w wąskiej szczelinie), wystarczy rozmieszać trutkę z żółtkiem jaja i rozłożyć na podłodze. Mrówki zjedzą go, a resztę zaniosą do mrowiska, co spowoduje ich śmierć.

Dezynsekcja Warszawa.