Rybiki cukrowe, zwane także srebrzykami, to niewielkie szkodniki powszechnie pojawiające się w naszych domach i mieszkaniach. Żywią się resztkami jedzenia, papierem, a nawet owadami, znacznie chętniej odwiedzając miejsca wilgotne i rzadko wietrzone. Czy te popularne, domowe owady są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych?

Rybiki a zdrowie domowników

Rybiki cukrowe nie przenoszą groźnych chorób (w przeciwieństwie do innych domowych szkodników, takich jak np. karaluchy, myszy, a nawet mrówki). Są więc nieszkodliwe dla ludzkiego zdrowia, a także zdrowia zwierząt domowych.

Konsekwencje obecności rybików

Mimo iż rybiki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka, ich obecność w domu jest niepożądana. Przede wszystkim dlatego, że sam fakt obecności srebrzystych owadów w domu wzbudza w wielu osobach obrzydzenie i wstręt. Znacznie chętniej mieszkamy w pomieszczeniach wolnych od tego typu szkodników.

Należy mieć na uwadze preferowane pożywienie rybików – są to głównie skrobia i inne węglowodany, zawarte między innymi w papierze czy organicznych klejach. Dlatego rybiki mogą niszczyć ważne dokumenty, zeszyty i książki. Dodatkowo żywią się resztkami ludzkiego jedzenia – kaszą, ryżem, okruszkami – ich obecność zauważymy więc w szafkach z pożywieniem. Z pewnością nie będzie to miłe odkrycie, a apetyt na te produkty znacznie spadnie.

Jak pozbyć się rybików?

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się rybików z domu czy mieszkania:

  • rozłożenie w domu intensywnie pachnących ziół i przypraw, np. cynamonu, rozmarynu, lawendy lub wrotyczu – rybiki nie lubią mocnych zapachów i szybko znajdą sobie inną lokalizację
  • pułapka z cukru i miodu – cukier stanowi wabik, zaś miód będzie naturalnym lepem, w którym zawieszone zostaną owady
  • codzienne, długie wietrzenie pomieszczeń oraz szafek z jedzeniem
  • rozstawienie pochłaniaczy wilgoci w pomieszczeniach szczególnie na nią narażonych

W sklepach można kupić różnego rodzaju preparaty owadobójcze, także likwidujące rybiki cukrowe. Są bezpieczne i skuteczne, jednak lepiej nie rozpylać ich w obecności małych dzieci czy zwierząt domowych. W razie wątpliwości lub większych problemów najlepiej skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się zwalczaniem insektów i szkodników celem uzyskania fachowej porady lub pomocy.